Polsko na historickej križovatke.

Autor: Rudolf Klimek | 5.1.2017 o 13:09 | (upravené 5.1.2017 o 22:33) Karma článku: 4,79 | Prečítané:  750x

Neviem, či ste zachytili dianie v Poľsku. Demokratickými voľbami sa dostala k moci ultra konzervatívna katolícka vláda, ktorá sa rozhodla od základu preorať spoločenský režim, ktorý tam bol posledných 20 rokov budovaný.

Len tak z kraja. Snaha o tvrdý zákon o interupciách, vytláčanie médií z parlamentu, blesková výmena ústavných sudcov, tvrdá anti EU politika, permanentná politická kríza, zrušenie bieloruskej TV Bielsat na požiadanie Lukašenka, násilné prevzatie slovensko poľského kontrašpionážneho centra a daľšie veci. *4

Keď toto človek sleduje, musí sa opýtať, prečo sa to vlastne deje. Naozaj sa v Poľsku k moci dostal psychopat, alebo môže mať toto konanie súčasnej poľskej vlády nejaký racionálny základ. V prvom rade by bolo potrebné rozlíšiť vnútropolitické záležitosti od tých zahraničnopolitických a bezpečnostných.

Taktiež treba povedať, že voľby vyhrala PiS presvedčivými 39,1 percentami. A to ešte v roku 2015. Odpoveď na to, prečo sa to stalo, dala sčasti samotná odchádzajúca premiérka krajiny :“Neodtrhli sme sa od reality, ale zamierili sme tam, kde je ľuďom veľmi ťažko." a Poliakom sa to zrejme za 8 rokov jej vlády prejedlo (*1) a zrejme ich oslovil program víťaznej strany*12

Pozrime sa trocha do histórie Poľska. Poľsko ako také, je položené na nížine, medzi dvomi veľmocami, ktoré svoje expanzívne potreby viedli hlavne týmto koridorom. Existencia tejto krajiny často závisela od potrieb jej suseda a preto Poľsko dlhý čas ani neexistovalo. Poliaci to vedia. Tak isto ako vedia aj to, že na to, aby nejaké Poľsko existovalo, musia mať silné garancie alebo silných spojencov.

Preto mne prišlo celkom logické, že po rozpade Sovietskeho zväzu a silných antipatiách k Rusom, Poliaci vstúpili do NATO *2. Svojím spôsobom si poistili svoju štátnosť. S projektom EU sa dostavili aj ekonomické výhody a mohlo sa zdať, že nastanú zlaté časy. Potom však prišla tvrdá rana v podobe Nordstreamu *3. Jedná sa o spoločný podnik Ruska a Nemecka, ktorý elegantne odstrihol o obišiel celé Pobaltie a Poľsko a obral ich o jednu z mála pák, ktoré tieto krajiny na Nemecko mali. A týmto projektom zanikla jedna zo silných garancií štátnosti Poľska.

Tento projekt nepadol len tak z neba, ale teoreticky o ňom bolo diskutované od 1995, reálne od roku 2005. Už vtedy Poliaci vedeli, že „spoločný“ projekt EU, nie je až tak spoločný. Pri hroziacom páde garancií to logicky viedlo k hľadaniu silného spojenca. Preto ani „prekvapivá“ priama úzka spolupráca Poľska s USA, zrazu nie je až taká prekvapivá. *5 Pokiaľ sa na to pozrieme z tohto pohľadu, aj tajné väznice dávajú celkom iný zmysel. Štátnosť niečo stojí.*6 Zvlášť keď sa v 2008 v Gruzínsku ukázalo, že Rusko nie je zabudnuté a ani stratené, ale tvrdo pracuje na obnovení svojej sféry vplyvu a záujmov a nebojí sa na to použiť silu.

Kým bol pri moci republikán G.W.Bush, spolupráca fungovala. Potom sa ale k moci dostal Barack H. Obama a prekonfiguroval medzinárodné vzťahy, vrátane tých s Poľskom. Po ostatných voľbách v USA  ostali Poliaci ako nahí v tŕní. Všetci sa mohli ešte chvíľu tváriť, že sa nič nedeje a záležitosti Ruska sa EU netýkajú, kým Ruská Federácia na jar 2014 neanektovala Krym. *7 Reakcia najsilnejších hráčov EU na tento akt bola mnohovravná. Špeciálne Nemecka. Medzi tým, ako sa EU navonok tvárila, ako jej na Ukraine záleží a sľubovala fantastické ponuky, a tým, ako Ukraine reálne pomohla, keď Rusi anektovali Krym, nehovoriac o „povstaní“ na východe Ukrainy, je priepastný rozdiel. Trápne sankcie na poľnohospodárske výrobky, ktoré RF paradoxne pomohli *8, nemôžu zakryť neochotu Nemecka akokoľvek konfrontovať RF.

V tej chvíli muselo byť Poliakom jasné, že keď Nemci a Francúzi tak bezstarostne obetovali Ukrainu, je otázne, ako by sa postavili k Poľsku a Pobaltiu, ktoré sú aj tak považované za problémové dieťa.

Hybridná vojna nie je žiadna vymyslená poviedka.*9 Je to premyslené užívanie mäkkých a tvrdých praktík, k ovplyvneniu cieľovej krajiny, alebo združenia v prospech cieľov zahraničnej politiky RF. V tom mäkkom ponímaní je to zneužívanie politických, informačných a ekonomických prostriedkov v danej krajine. A tu sa opäť dostávame k prvému odseku tohto článku. Tieto prostriedky najlepšie fungujú v plne liberálnej spoločnosti. Zaručená sloboda slova, politická sloboda, sloboda zhromažďovania, novinári ako chránený druh, voľnosť pohybu kapitálu. To všetko vytvára ideálne podmienky pre vedenie hybridnej vojny.

Pokiaľ členovia poľskej vlády prijali možnosť, že novodobý pakt Molotov-Ribentrop bol podpísaný v nejakej inej podobe *10, že hybridná vojna nie je len koncept, ale plne rozbehnutá operácia a že Poľsko nemá žiadne garancie svojej existencie a ani silného spojenca, potom mi príde konanie poľskej vlády racionálne. Poľskí predstavitelia mohli získať dojem, že je to len na nich. Pri osobnej nenávisti a katolíckej bigotnosti  Jarosława Kaczyńskeho, ma to dokonca vôbec neprekvapuje a očakávam od poľskej vlády daľšie kroky, ktoré povedú k obmedzovaniu občianskej spoločnosti, v mene boja proti hybridnej vojne a vnútropolitickým nepriateľom.

V tomto svetle sa dokonca aj to prevzatie kontrašpionážneho centra dáva zmysel. Pokiaľ sa zamyslíme nad tým, na koho sa Róbert Fico obracia v zahranično politických otázkach*11, bolo by od Poliakov maximálne nezodpovedné nechávať takéto centrum v činnosti, s prístupom k najcitlivejšim brannobezpečnostným informáciám krajiny.

- Disclaimer! Ja osobne sa nestotožňujem s akýmkoľvek obmedzovaním občianskych slobôd a občianskej spoločnosti v mene akýchkoľvek vysokých cieľov. V konečnom dôsledku to vždy vedie k nejakej forme diktatúry, bez možnosti jednoduchého návratu k občianskej spoločnosti.

 

*1.http://spravy.pravda.sk/svet/clanok/371764-v-polsku-zacali-volby-mozu-ukoncit-osem-rokov-stredopravej-vlady/

*2http://www.natoaktual.cz/clenske-staty-nato-0af-/na_zpravy.aspx?y=na_summit/clenskestatynato.htm

*3https://de.wikipedia.org/wiki/Nord_Stream

*4https://dennikn.sk/tema/polske-volby/page/2/

*5http://archiv.ihned.cz/c1-23197010-bush-polsko-ziska-za-zakladnu-zbrane

*6https://www.aktuality.sk/clanok/204225/cia-ma-tajne-vazenie-v-polsku/

*7 https://cs.wikipedia.org/wiki/Anexe_Krymu_Ruskou_federac%C3%AD

*8 http://svet.sme.sk/c/7754758/putin-sankcie-rusku-pomohli-nastartovat-ekonomiku.html

*9 http://www.helsinki.fi/aleksanteri/english/publications/presentations/papers/ap_1_2016.pdf

*10 https://euobserver.com/economic/134694

*11 https://www.aktuality.sk/clanok/367936/fico-orodoval-u-putina-za-lajcaka-v-osn/

*12 https://en.wikipedia.org/wiki/Law_and_Justice

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

ŠPORT

Majstri sveta ťažia z Nemecka i Afriky. Esá Francúzov sú potomkami prisťahovalcov

Až 15 hráčov Francúzska nemá pôvod v Európe.

ŠPORT

Sagan: Bol to šialený deň. Nevyhral som, lebo som urobil chybu

Slovenský cyklista skončil piaty.

KOMENTÁR TOMÁŠA PROKOPČÁKA

To nie je o manželstve. Bojíte sa, že už nebudete výnimoční

A pritom stačí jednoduché: len sa podeliť.


Už ste čítali?