Chcete byť milionárom? Hrajte sa.

Autor: Rudolf Klimek | 3.10.2014 o 14:03 | (upravené 3.10.2014 o 14:44) Karma článku: 3,46 | Prečítané:  1240x

Reč v tomto blogu bude o hrách. Konkrétnejšie o hrách počítačových. História hrania siaha k samotným prvopočiatkom PC a len málo ľudí z danej doby nevedelo, čo je to Tetris. Doba však pokročila a zo „Single playerov“ sa stal kooperatívny multiplayer , ktorý je nahrádzaný, v súčasnej dobe stále viac populárnym, kompetitívnym multiplayerom. Trend je nezadržatelný a masovosť, ktorú dané hry dosahujú, je nevídaná. Trend MMO (masive multiplayer on-line) bol marketingovo veľmi dobre podchytený a speňažený. Ročný obrat (2013) pre segment MMO predstavoval 3 mld. dolárov. To nie je vôbec zanedbatelná suma, pri predstavách, že hraniu sa venujú len adolescenti a pupkatí uhrovití nerdi, čo si nevedia nájsť ženu a „ukotviť sa“.

Táto predstava je však zlá, pretože hranie už dávno nie je len doménou pubescentov, ktorí dostávajú vreckové od rodičov. Mnoho súčasných tridsiatnikov-štyridsiatnikov si uchovalo svoje herné „ja“ napriek „ukotveniu“ a to sú ľudia, ktorí sú za plnenie svojich herných potrieb ochotný platiť nemalé peniaze, ktoré aj majú. Táto vrstva generuje dostatočný cash na rozvoj celého tohto herného odvetvia, ktoré prechádza nebývalými zmenami. Bolo len otázkou času, vzhľadom na kompetitívnosť hier, kedy sa začnú tvoriť rebríčky hráčov. Tento trend (úspešný) tvorcovia hier dobre podchytili a z obyčajného hrania (zábavy a zabíjania času) sa stal kvalifikovaný šport. Šport, v ktorom sú fyzické atribúty takmer irelevatné. Šport, kde rozhoduje intelekt a skupinová koordinácia. Šport, v ktorom začalo ísť o skutočné peniaze. Ale nielen v smere od hráčov k tvorcom, ale i naopak. Tvorcovia totiž dobre pochopili, že tam kde je šport, sú i diváci. A diváci chcú byť bavení a za zábavu sú ochotní platiť.

Tak v 2011 vznikol prvý turnaj v MMO – The International, kde sa hralo o sumu jeden milión amerických dolárov pre víťaza(celkovo 1,6 M). Publicita bola okamžitá, hráči trénovali, fanúšikovia sa tešili. Keď bol rok 2011 bohatý na výhry, tak tento rok (2014), sa hralo o rovný desaťnásobok. Pre víťazov bola určená rovná polovica sumy. Pokial vás zaujíma, ako vyzerajú 5 násobní milionári, nech sa páči.

http://cdn3-i.hitc-s.com/187/newbee_winners_screen_1_76510.jpg

Z gamingu sa stal PROgaming . Je to hranie, nie kôli zábave, ale hranie kôli výsledkom. Vznikajú novodobí „gladiátori“, ktorí majú desatisíce fanúšikov a berú plat len kôli tomu, že sa celý deň prehrajú. Majú vlastné pracovné zmluvy od tvorcov hier (RIOT) a sú organizovaní vo vlastných asociáciách (DOTA 2). Okolo progamingu sa vytvára nové ekonomické odvetvie, ktoré generuje mnohomiliardový obrat. V Južnej Kórei nie je nič výnimočné, aby televízie v priamom prenose vysielali hru aj so živým komentárom, samozrejme prekladanú reklamami a trend sa šíri dalej po svete(v CZ napr. Prima COOL). A aby to nebolo také jednoduché, tak okrem zábavných kompetitívnych hier, kde ide o „nič“, existujú i trocha temnejšie hry, kde ide o čas a peniaze samotných hráčov a nie je to gambling. Len pre ilustráciu jeden report -http://community.eveonline.com/news/dev-blogs/the-bloodbath-of-b-r5rb/ . V danej vojne bolo premárnených 300 000 amerických dolárov - reálnych, kôli nezaplatenému 30 dolárovému účtu.

Preto. Hranie nie je nič zlé. Ani u detí, pretože tie sa možno práve pripravujú na svoje budúce zamestnanie, ktoré ich môže celkom slušne živiť. A tak, ako dobrý golfista/hokejista/tenista musí začínať od mala, zrejme bude musieť o nejaký ten rok začínať i progamer. Je to však všetko na rozhodnutí rodiča, aký svet a trend sa pokúsi svojmu dieťaťu ukázať a kam sa ho pokúsi nasmerovať.

Milí rodičia, tento článok vznikol pre vás, aby ste sa dozvedeli, do akého sveta deti vyrastajú. Možno ste to práve vy, kto vychová prvého slovenského pro gamera, ktorý rozbije bank nejakej špičkovej ligy. Hrá sa vaše dieťa dlho? Skúste ho donútiť hrať sa 12 hodín denne 7dní/12 mesiacov tak, ako niektoré deti(pre mňa je dieťa čokolvek do 18 rokov) v Južnej Kórei. A buď vydrží a bude z neho „Unicum“, alebo bude z toho grcať a bude rado, že sa môže ísť von hrať. Slobodná voľba je len na vás.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

KOMENTÁRE

Alternatíva pre Nemecko skutočnú alternatívu neponúka

Merkelová voľby vyhrala a ostáva mocná. Európa je naozaj vďačná.


Už ste čítali?