Bude Váš šéf robot?

Autor: Rudolf Klimek | 18.7.2014 o 23:20 | Karma článku: 2,96 | Prečítané:  572x

Robotizácia postupuje míľovými krokmi vpred a otázka už nestojí, či práca ľudí bude nahradená strojmi, ale kedy. Či sa nám to páči, alebo nie, pracovných odborov, ktoré nemôžu byť „outsourcované“ robotmi, neustále ubúda.

Tento prichádzajúci trend má niekoľko ďalekosiahlych dopadov, od sociologických, psychologických, ekonomických až po politické a bude sa nás dotýkať stále viac a viac. Nechcem momentálne rozoberať „doomsaying“ v podobe matrixu alebo iných hororových scenárov blízkej budúcnosti. Chcel by som ale prezentovať jeden príklad, kde nahrádzanie práce človeka neznamená vyradenia človeka z výrobného procesu.

Jednalo sa o pokus, ktorý si objednala Carnegie Mellon University. Objektom pokusu bolo pozváranie rámu pre vozidlo HUMWEE. Na jednej strane stála profesionálna partia zváračov. Na druhej strane stál Dawson-Haggerty a jeho robot Spirit. Zaujímavé na tomto robotovi však bolo to, že nemal dopredu naprogramovanú schému a program toho, ako sa bude hýbať a zvárať. Robot bol upravený tak, aby mohol pracovať hneď vedľa človeka a obsahoval len CAD(3D schému) rámu. Vtip spočíval v tom, že namiesto aby človek riadil robota, robot často diktoval človeku, kde kedy čo a ako umiestniť, aby zváranie, ktoré obstarával robot, bolo čo najefektívnejšie. A, tento robot sa dokázal od človeka učiť. Okrem toho z CAD súboru dokázal robot určiť poradie zvárania, držanie súčastí, aby boli bezpečne a správne uchytené. Celý tento proces premietal robot človeku projektorom, pričom ho okamžite kontroloval a v prípade nepresnosti opravoval.

Výsledok: Tandem robot-človek zvaril rám za 10 človekohodín v cene 1150 USD, vrátane materiálu. Kontrolná skupina zváračov zvarila rám za 89 človekohodín v cene 7075 USD. Rozdiel je okamžite viditeľný a keď si čitateľ uvedomí, ako toho bolo dosiahnuté, tak implikácie sú obrovské.

Nielen že sa dá okamžite nahradiť ľudská práca, ale i továrne by mohli upustiť od drahých autonómnych liniek, ktoré sa musia mesiace pripravovať a nesmú sa im meniť parametre. Adaptabilita výroby by bola rádovo v týždňoch a nie v rokoch, ako je tomu teraz. Inovácie výrobných procesov by sa výrazne zkrátili a zlacnili. V neposlednom rade, tandem robot-človek by sa stal v niektorých aplikáciách výhodnejší, ako iné plne automatizované riešenia a spoločenská hodnota človeka, ako tvorcu hodnôt, by zostala zachovaná. Netreba sa báť automatizácie, treba sa jej prispôsobiť a to zatiaľ druhu Homo Sapiens vždy veľmi dobre šlo.

Zdroj: http://www.nature.com/scientificamerican/journal/v308/n5/full/scientificamerican0513-38.html?message=remove&WT.ec_id=SCIENTIFICAMERICAN-201305

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

KOMENTÁRE

Alternatíva pre Nemecko skutočnú alternatívu neponúka

Merkelová voľby vyhrala a ostáva mocná. Európa je naozaj vďačná.


Už ste čítali?