Milujem Slovensko, studnicu odborníkov

Autor: Rudolf Klimek | 12.9.2013 o 12:13 | (upravené 12.9.2013 o 16:31) Karma článku: 8,06 | Prečítané:  1140x

Neviem či je to vekom, momentálnym odstupom od spoločenského života, alebo vplyvom zahraničia, ale každý deň ma Slovensko niečím prekvapí. Toľko som sa nečudoval, ani keď som bol zelené ucho a svet bolo veľké neznáme miesto. Ako som sa usadil, založil rodinu a živým daľších štyroch ľudí, len žasnem.

S údivom napríklad sledujem slovnenský šport. Ja som netušil, že máme toľko kvalifikovaných Ačkových trénerov, čo trénovali svetové mužstvá, či už vo futbale, alebo hokeji. Komentáre, ktoré počúvam v bežnom živote, alebo sledujem na internete ma ale utvrdzujú v tom, že tak 30 percent mužskej populácie minimálne hralo za Barcelonu, alebo trénovalo Manchester United. Majú zaručené recepty na to ako zvíťaziť a presne vedia, ktorý hráč sa kam hodí. Udivuje ma aj to, že ked sa pusťím do meta diskusie, teda o tom, že šport je len zábava pre masy aby ich odviedla od skutočných problémov, nieje zrazu o čom diskutovať. Keď chcem viesť debatu o tom, že to čo sa hrdo nazýva slovenským športom, je vlastne len bussiness pre pár vyvolených, čo sú pri zdroji a rozdelujú dotácie, je mi smutne pritakané, ale nieje to dôležité, lebo bude daľší zápas 4 pouličnej ligy v čomkoľvek. Všetci sú chytrí, ale v podstate nikto nerozumie, že za peniaze, čo dostalo pár správnych jedincov, sa dajú vystrojiť celé detské mužstvá a zapojiť deti, ktoré teraz možno fetujú v podchodoch. Možno to čas od času dôležité je, ale len dovtedy, kým Slovenský tým nevyhrá na nejakej subkvalifikácii tretieho postupového kola hlavnej kvalifikácie nejakej smiešnej, ale európskej ligy. To sa zas vyrojí odborníkov a mudrlantov...

S nástupom informatizácie sa stal svet opäť menším. Aj na Slovensku sa už národ dozvie, aj keď silno selektívne, čo sa stalo v Zimbabve, alebo na Novom Zélande. Ako sledujem internet a diskusie, musím skonštatovať, že slovensko je svetový unikát v počte expertov na zahraničnú politiku k celkovému počtu obyvatelov.  Len mi príde divné, že ludia, čo v živote nevytiahli päty za svoj valal a najdalej boli v okresnom meste vybavovať vodičský preukaz, sa dokážu so zápalom sebe vlastným, anonymne, na internete hádať o tom, či čo kedy a ako bombardovať , obsadiť a aké spojenectvá by ktoré štáty a národy mali uzavrieť. Je veľká škoda, že Slovensko je taká malá a svetovo nezaujímavá krajina. Ak by sme boli niektorou zo svetových mocností, verím tomu, že Slováci by dokázali vyriešiť všetky madzinárodné a medzikmeňové problémy do piatich rokov. Zvlášť, ked tak dobre vedia riešiť svoje susedské a medziludské vzťahy, nehovoriac o vzťahoch so susednými krajinami. Však.

Politika. V politike sme, podľa mňa, svetové unikum. Na slovensku je politikom v podstate každý. Je úplne jedno či som v krčme, vlaku, práci, medzi priatelmi. A tým nemyslím volič, alebo sympatizant, ale politik. Slovensko má miliónové kádrové rezervy na posty predsedov a podpredsedov strán, ktorí sú v tejto chvíli a okamžite pripravení nastúpiť. Sú o všetkom dostatočne informovaný a sú pripravený konať. Uvedomujem si to, ale vždy ma to zaskočí, keď slovač začne otvorene a bez tanečkov hovoriť o politike a svojich politických preferenciách, v spoločnosti úplne cudzích ludí. S fascináciou sledujem zapálené debaty, či už na internete, alebo na živo o veciach, o ktorých diskutujúci ani netušia, ale majú pocit, že vedia všetko.

Tak ako o ekonómii. Masa si žije zo svojich 450 eur mesačne a možno preto tak rada debatuje o miónoch a miliardách. Štátny rozpočet je záležitosť na 2-3 pivá a euroval je tak vzdialené a abstraktné číslo, že to sa spláchne pri jednej borovičke. Ved tie peniaze aj tak nikto nikdy nevidel, tak načo sa nimi zapodievať. Státisícové odmeny sú problém, ale len dovtedy, kým ich neberie dotyčný, alebo niekto z rodiny. Nákup na splátky so 6 perc. mes. akontáciou je super a skvelá ponuka v Lídli a tescu to celé zachránia. Že sa na slovensku predáva treťotiredny grc, čo by v Rakúsku nedali ani do výpredaja, to už sa rozoberať nesmie, hoci sa to na slovensku predáva za cenu prvotriedneho tovaru v Rakúsku.

Čím je téma vzdialenejšia a abstraktnejšia, tým viac a chytrejších ľudí dokáže Slovensko svetu poskytnúť. Je veľká škoda, že Slovensko opúšťajú len odborníci, vzdelanci a vedci. Ak by sme dokázali exportovať mudrlantov a chytrolínov a vzdelaný ľudia by zostali, možno by slovensko vyzeralo trocha inak... ALE, je to tak ako to je.

http://www.youtube.com/watch?v=MvqWq8wjkYI


Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

KOMENTÁRE

Alternatíva pre Nemecko skutočnú alternatívu neponúka

Merkelová voľby vyhrala a ostáva mocná. Európa je naozaj vďačná.


Už ste čítali?