Boj o peniaze na ktoré mate nárok, EU byrokracia v procese.

Autor: Rudolf Klimek | 19.6.2013 o 14:14 | (upravené 19.6.2013 o 15:32) Karma článku: 7,68 | Prečítané:  3943x

Pracujete, alebo ste pracovali v zahraničí? Potom by Vám tento článok mohol pomôcť dostať sa k peniazom, na ktoré by ste mohli mať nárok.

Radostná udalosť v rodine. Narodila sa nám dcérka. Úžasné zdravé krásne dieťatko. Milujem ju nadovšetko. S radostnými udalosťami sú však spojené i dalšie byrokratické úkony. A o tých chcem niečo napísať pre tých, čo sú v podobnej situácii ako ja, ale nevedia, na čo všetko majú nárok a ako si to vybaviť.

Pracujem v Rakúsku, v zamestnaneckom pomere(so všetkými poisteniami a povoleniami). Manželka pracuje v Bratislave, tiež ako zamestnanec.  Toho času na materskej s druhým dieťaťom.  Bývame v Bratislave, v Rakúsku nieje nikto hlásený na pobyte. Ak sa vám narodí dieťa a ste v podobnej situácii ako ja, máte nárok na nasledovné. Uvedené linky platia len pre Rakúsko.

1. Familiebeihilfe + Kinderabsetzbetrag

2. Kinderbetreungsgeld

3. Vratka z preplatku na dani

1. Takže. Ak ste v podobnej situácii ako ja, ako prvé si treba stiahnuť a vylniť http://formulare.bmf.gv.at/service/formulare/inter-Steuern/pdfs/9999/Beih38.pdf. (Pretože podľa nariadenia EU komisie 883/2004 a vykonávacieho predpisu 987/2009 a Nariadenia 1408/71(z roku 2010) a príslušného vykonávacieho predpisu 574/72, máte nárok na dorovnanie detských prídavkov z krajiny, kde ste zamestnaný, ak v tejto krajine štát priznáva vačšie prídavky, ako v krajine, kde matka na dieťa prídavky poberá.) Jedná sa o formulár pre daňový úrad. Pred tým ale, než ho vyplnený osobne donesiete, alebo zašlete doporučene poštou, musíte ešte vybaviť papiere z Úradu práce sociálnych vecí a rodiny. Konkrétne potrebuje formuláre E401 a E411. Pre Ausgleichzahlung(prídavky) dostanete iné čísla(ak máte viac ako jedno dieťa), ako pre Kinderbereungsgeld(materská), preto prosím nezamieňať. Ak máte vyplnený podpísaný formulár z linku, oba E formuláre zo sociálky, neodkladne to zašlite, alebo odneste na daňový úrad príslušnej krajiny EU. Pre Rakúsko platí, že pokial tak spravíte začiatkom roka (Jan, Feb), tak vám dôjdu dorovnávacie platby behom cca 2 týždňov(hovorí skúsenosť), ako to podáte po marci a neskôr, skôr, ako po 6-8 týždňoch to určite nebude. Odporúčam dokumenty ofotiť a zálohovať. Skúsenosť tiež hovorí,že tieto dokumenty sa velmi radi strácajú, zvlášť pokiaľ prichádzajú zo zahraničia. O kladnom/zápornom vybavení žiadosti Vám dôjde na určenú adresu zásielka z daňového úradu. V prípade kladného vybavenia túto zásielku dôkladne uschovajte a spravte si z nej kópiu, pretože ju ešte budete potrebovať. Pred rokom 2010 sa vyplácalo dorovnanie o rok spätne v jednej splátke, spolu. Po roku 2010 už sa vypláca aj za aktuálny rok, v 2 mesačných dávkach, rozpočítaný. O spätné vyplatenie prídavkov sa dá požiadať najviac 3 roky spätne.

2. Kinderbetreunsgeld – materská. Tu sa nám to troška začína komplikovať. Budete potrebovať tento zoznam dokumentov.

- http://www.bmwfj.gv.at/Familie/FinanzielleUnterstuetzungen/Kinderbetreuungsgeld/Documents/KBG%20-%20FORMULARE/KBG-Antrag%20ab%202010.pdf –to je samotný formulár, ktorý sa podáva na príslušnú zdravotnú poisťovňu, v ktorej ste v krajine EU poistený. (Stiahnuť a vyplniť)

- Doklad z daňového z bodu 1 s kladnou odpoveďou (dojde poštou)

- Rodný list dieťaťa (vydá príslušná matrika pri narodení)

- Formulár E401(UPSVaR)

- Formulár E411 (za oboch!! Rodičov, UPSVaR)

- Potvrdenie matky od zamestnávateľa, že je na materskej(zamestnávatel)

- Potvrdenie o trvalom pobyte dieťaťa(obecný úrad)

- Potvrdenie o trvalom pobyte matky(obecný úrad)

- Kópia osobného dokladu matky s podpisom a fotografiou(obecný úrad)

- Potvrdenie od detského lekára v jazyku krajiny kde žiadate o tom, že dieťa má všetky vyšetrenia a očkovania, ktoré daná krajina vyžaduje(detský lekár)

- Kópiu tehotenskej knižky(pôrodník/gynekológ)

A opäť veľké upozornenie. Spravte si zo všetkého kópie. Mne osobne sa to poštou „stratilo“ 2x. Zasielajte to vždy všetko len spolu. Po častiach sa to aj tak roztratí a len to predĺži čas vybavovania. Pokial sa Vám dlhšie(4 týždne po odoslaní) neozývajú, vždy zavolajte, že ako sa teda veci majú. Vybavovanie je tu extrémne pomalé. Ale na konci čaká sladká odmena. V Rakúsku napríklad je materská 33 EUR/deň, pri variante 12+2. Samozrejme, že materská vyplatená na Slovesnku sa odpočítava.

3. Vrátenie preplatku dane. – do tohoto sa ešte len chystám. Ale postup je nasledovný. Na Slovensku treba mať podané daňové priznania. Preplatky na dani je možné v Rakúsku žiadať za 5 rokov spätne. Na to aby bolo možné žiadať vratku, treba mať vyplnený príslušný formulár z daňového úradu. Zo slovenského daňového treba mať vyplnené potvrdené EU formuláre E9 v príslušnom jazyku za seba a za manželku. Pokial je manželka na materskej a daňové podanie za príslušný rok nemá podané(Slovenský daňový úrad logicky nemôže potvrdiť E9 formulár), je nutné napísať čestné prehlásenie, kde toto manželka potvrdí podpisom. Chem po upozorneni spomenúť i to, Že preplatok na dani sa úročí, čo by mohla byť užitočná informácia pri otimalizácii.

 

Takže, toľko sumarizácia. Verím tomu, že článok pomôže a teším sa na dalšie príspevky v diskusii, kde budú prebraté dalšie krajiny a možné scenáre. Prajem veľa nervov a trpezlivosti s úradni pri boji o to, na čo máte nárok.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

KOMENTÁRE

Alternatíva pre Nemecko skutočnú alternatívu neponúka

Merkelová voľby vyhrala a ostáva mocná. Európa je naozaj vďačná.


Už ste čítali?