Rusi prišli o vrtulník v Sýrii.

Autor: Rudolf Klimek | 19.4.2016 o 17:09 | (upravené 19.4.2016 o 17:28) Karma článku: 3,01 | Prečítané:  572x

Ruské ministerstvo obrany oznámilo 12.4.2016 stratu vrtulníka Mi-28H blízko mesta Homs. Obaja piloti pri incidente zahynuli a ich telá boli vyzdvihnuté ruskými špeciálnymi silami.

 Následne boli dopravené na leteckú základňu Hmeimin. Ministerstvo k tomuto incidentu podotklo, že sa nejednalo o zostrelenie, ale o technickú závadu.

Vrtulník, ktorý padol pri Homs-e, bol štvrtým strojom ruskej výroby, ktorý postihol tento osud za posledných 30 dní. Pričom pri prvých troch strojoch sa preukázatelne jednalo o zostrelenie pomocou vyspelých protiledalových rakiet odpalovaných z pleca (ManPADS – Man portable Airdefense System), vystrelených bojovníkmi Al Nusra Frontu, ISIS resp. inými skupinami.

O tom, že tieto skupiny vlastnia vyspelé protilietadlové systémy sa špekulovalo už dávno, ale až prípadné zostrelenie ruského vrtulníka by o tom poskytlo priamy dôkaz. A to z toho dôvodu, že tento typ vrtulníka je vystrojený najnovším pokročilým obranným systémom svojho druhu „President-S“, ktorý je odolný voči aktívnemu a aj pasívnemu rušeniu.

Tento systém, známy tiež ako L370-5, zahŕňa varovný systém inštalovaný na štyroch vonkajších bodoch vrtulníka, radar a veliacie a riadiace centrum, ktoré dokáže zachytiť, identifikovať a odkloniť raketu vystrelenú na vrtulník.

Obranný systém chráni pred raketami predošlých generácií , ako napríklad Strela 2 a 3, ale zostáva zranitelný voči posledým generáciám striel tohto typu.Vlastníctvo pokročilých protilietadlovćych systémov by vysvetľovalo, prečo boli rebeli a teroristi v poslednej dobe taký úspešní pri zostrelovaní vládnych a ruských strojov.

12.3. bol zostrelený MiG 21 Sýrskych vzdušných síl dvoma tepelne navádzanými raketami odpálenými z pleca. Odpal uskutočnili bojovníci Jaysh al-Nasr , operujúci pri dedine Kafr Nabudah, v blízkosti mesta Hama. Obaja piloti sa katapultovali, ale po dopade na zem boli zastrelení. 5.4. bol zostrelený Su-22,jednou, pravdepodobne pokročilou, raketou ManPADS vystrelenou bojovníkmi Al Nusra. Obaja piloti sa katapultovali, pričom jeden bol zastrelný po dopade a druhý bol vzatý do zajatia. Ako jedno z posledných hlásení o zostrelení sa prihlásili teroristi z ISIS k zostrelniu Su 22, ktorý vzlietol z letiska al-Dumayr. Pri zostrelení bola použitá SA-7 s navádzaním v infračervenej oblasti , ktorá sa považuje za reltívne zasratanú.

Ruská rozviedka zrejme zachytila informácie o dodávkach protilietadlových systémov do Sýrie. Vyplýva to z toho, že pri oznámeni o ukonční bojových akcií v Sýrii, po podpise prímeria s umiernenými skupinami, boli stiahnuté všetky lietadlá typu Su-25. Jedná sa o podporné lietadlá pechoty lietajúce v malej výške a najviac ohrozené týmto typom zbraní. Tento druh zbrane však bol obratom nahradený modernými ruskými vrtulníkmi určenými na rovnaké účely. A preto sa musíme spýtať, aký to malo dôvod. Ten je jednoduchý. Vrtulníky, na rozdiel od stiahnutých lietadiel, už mali zabudovaný systém President-S a očakávalo sa, že voči ManPADS budú podstatne odolnejšie, ako stiahnuté lietadlá. Ak, AK!, k zostreleniu naozaj došlo, ruské špeciálne sily okrem tiel určite doniesli aj mnoho zaujímavého študijného materiálu pre ruských inžinierov. A som zvedavý, či len šlo o povestnú baľšáju ťéchniku, alebo je za tým pádom niečo iné.

Okrem toho, ako to celé dopadne, ma zaujíma ešte jedna podstatná vec. Kto a ako dodal teroristom pokročilé protilietadlové systémy a kto a ako zaručí, že nebudú použité voči iným, ako vojenským cieľom, mimo Sýrie.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

EKONOMIKA

Slováci ponúkajú za železiarne najviac, Američanom sa to máli

Ani jeden zo záujemcov neponúka za košickú huť cenu, ktorá by zodpovedala predstavám U. S. Steelu. Predaj nateraz nebol uzatvorený.

KOMENTÁRE

Ako Danko začal mať problém s kebabom

Keď to hovoril Breivik, vraveli sme, že mu straší vo veži.

DOMOV

Päť podnetov, Harabin trestom stále uniká

Kolegovia ho zatiaľ ani raz neuznali za vinného.


Už ste čítali?